Rośliny i zwierzęta

Zadbaj o zęby swojego psa

 

Kamień na zębach oraz nieświeży oddech to częsty problem u naszych czworonogów. Głównym powodem jest brak dostatecznej higieny w życiu codziennym psa. Na szczęście na rynku możemy znaleźć wiele pomocnych urządzeń, preparatów oraz zabiegów. Jednak który wybrać?

Codzienna higiena naszego psa

gryzaki naturalne dla psówPrzyjęcie szczeniaka do naszego życia to odpowiedni moment na naukę mycia zębów, obcinania pazurów oraz czyszczenia uszu. Podobnie jak z dzieckiem, wyrobienie nawyków pozwoli psu na większy spokój i akceptację zabiegów. Szczególnie jeśli zakończone są one nagrodą – zabawą lub smacznym jedzeniem. Mycie zębów powinno odbywać się przy pomocy specjalnej szczoteczki oraz pasty, przeznaczonej dla zwierząt. Dostępne są również chusteczki czyszczące, które są łatwiejsze w użyciu, niestety ich skuteczność jest gorsza niż przy użyciu szczoteczki. Najłatwiejszym i najbardziej przyjemnym dla psa jest czyszczenie zębów poprzez gryzienie. Kilka lat temu rynek opanowały gryzaki naturalne dla psów w wielu formach i smakach. Są one zdrowe i pożywne, zapewniają psu pozytywne bodźce i przy okazji dbają o ścieranie się kamienia nazębnego. Do wyboru są suszone uszy bądź stawy innych zwierząt oraz nieco twardsze części jak ogony czy kości. Jeśli decydujemy się na podanie kości psu musi być ona bardzo twarda – najlepiej wołowa. Pod żadnym pozorem nie można podawać kości drobiowych bądź wieprzowych, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zadławienia bądź przebicia części ciała psa. Podając gryzak psu należy mieć nad nim kontrolę i zapewnić dostęp do świeżej wody. Jeśli żaden z wymienionych sposobów nie poprawił higieny zębów naszego psa warto udać się do weterynarza. Obecnie stosowane są dwa rodzaje zabiegów – czyszczenie kamienia nazębnego pod narkozą bądź czyszczenie zębów za pomocą ultradźwięków. Drugi sposób nie wymaga usypiania psa.

Mając do dyspozycji tak wiele prostych sposobów na utrzymanie zębów psa w zdrowiu i czystości należy stosować je codziennie przez całe życie psa. W razie wątpliwości, bądź pojawienia się niepokojących zmian na zębach, należy koniecznie skontaktować się z weterynarzem. Zdrowy psi uśmiech bez nieprzyjemnego zapachu to widok, na którym nie warto oszczędzać.