Usługi

Zabezpieczenia przed pożarem

Pożary od zawsze występowały w miastach i wsiach, ponieważ jest wiele przyczyn mogących do nich doprowadzić. Choć dziś zdarzają się one znacznie rzadziej niż kiedyś, gdyż jest to zasługą stosowanych zabezpieczeń, to jednak są równie niebezpieczne.

Jakie zabezpieczenie przeciwpożarowe znajdziemy w budynku?

zabezpieczenia przeciwpożaroweOgień jest żywiołem, który trawi wszystko – drewno, metal, plastik czy papier. Jednym jego naturalnym przeciwnikiem jest woda, która służy do jego gaszenie. Jednak czasem ogień rozprzestrzenia się tak szybko, że zanim na miejsce dojadą wozy strażackie, to może już nie być co gasić. Dlatego tez tak ważne są zabezpieczenia przeciwpożarowe, które stosowane są we wszystkich budynkach. Zabezpieczenia ta są konieczne w budynkach mieszkalnych, biurowych czy magazynowych, gdzie ogień stanowi największe zagrożenie dla ludzi w nich przebywających. Ich obecność może uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia, znacznie ją opóźnić lub na czas poinformować o zagrożeniu, aby ludzie mogli mieć czas na ucieczkę. Przede wszystkim dzielimy je na czynne i bierne, z czego jednoczesne zastosowanie ich obu daje najlepsze rezultaty. Do biernych zabezpieczeń zalicza się przede wszystkim wszelkie środki chroniące stal, drewno czy inne elementy konstrukcji, które w znacznym stopniu opóźniają pojawienie się ognia. Natomiast do czynnych są zaliczane wszelkie systemy alarmujące, gaszące czy ułatwiające drogę ewakuacyjną. Mogą to być systemy mierzące temperaturę w pomieszczeniach czy stopień zadymienia.

W chwili wybuchu pożaru liczą się sekundy, ponieważ ogień trawi budynek bardzo szybko, zwłaszcza jeżeli jest zbudowany z drewna. Często zastosowane zabezpieczenia stanowią jedyną ochronę, która musi być skuteczna i dostosowana na specyfiku konstrukcji budynku.