Motoryzacja

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – jak postąpić?

 

Niedawno miałam okazję być uczestnikiem nieszczęśliwego i pechowego zdarzenia. Mowa tu o wypadku. Na szczęście (o ile można tu mówić o szczęściu) wydarzył się nie z mojej winy. Początkowo sądziłam, że to nic groźnego, że to zwykła stłuczka. Niestety rzeczywistość okazała się nieco inna. Okazało się, że jestem ranna.

Pechowy wypadek drogowy z obcokrajowcem

wypadki drogowe z obcokrajowcemWszystko wydarzyło się po drodze do pracy, gdy jechałam drogą, na której zazwyczaj ruch jest znikomy. Nagle poczułam, że w coś uderzyłam. Myślałam, że to jakiś słupek. Niestety doszło do wypadku z udziałem drugiego kierowcy. Skończyło się jedynie na mojej złamanej ręce. Mogło być znacznie gorzej. Kierowca drugiego auta był obywatelem innego kraju, a dokładnie – Czechem. I tutaj wkraczają kolejne komplikacje, ponieważ wypadki drogowe z obcokrajowcem należy załatwiać inaczej. Dopóki mnie nie spotkało to zdarzenie, nie wiedziałam jak się zachować. Po tym doświadczeniu, podpowiem Wam co powinniście zrobić, gdybyście znaleźli się w podobnej sytuacji. Po pierwsze: gdy wypadek miał miejsce w Polsce, ale uczestnikiem jest obcokrajowiec, musicie spisać jego numer rejestracyjny, markę samochodu oraz nawę ubezpieczyciela. Należy także sporządzić oświadczenie o okolicznościach wypadki. Warto zrobić to w języku angielskim lub innym, zrozumiałym dla każdej ze stron. Pamiętaj, że absolutnie nie podpisuj oświadczenia w języku, którego nie rozumiesz. Musisz wiedzieć, że ubezpieczyciele działający za granicą, mają także swoich reprezentantów także na terenie Polski. To oni są odpowiedzialni za likwidacje szkód.

Chociaż każdy wypadek przysparza sporo stresów i nerwów, szczególnie kłopotliwe mogą być wypadki z udziałem obcokrajowca. Sam proces likwidacji szkód potrwa nieco dłużej, ale nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się początkowo wydawać.