Medycyna

Wkładki do butów ortopedycznych dla dorosłych

Jestem ortopedą, każdego dnia zgłaszają się do mnie pacjenci, które cierpią na wiele schorzeń nóg oraz stóp. Zwłaszcza ludzie, którzy wykonują zawody silnie powiązane z pracą stojącą (kelnerzy, fryzjerzy czy listonosze) skarżą się na różnego typu dolegliwości, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do poważnych wad zwyrodnieniowych, płaskostopia czy też powstanie halluksów. W trosce o zdrowie stóp zalecam swym pacjentom stosować specjalistyczne wkładki, które nie tylko wpłyną pozytywnie na sam komfort chodzenia, ale także zahamują rozwój schorzenia. 

Jakie wkładki do butów są najczęściej polecane?

wkładka do butów ortopedycznych dla dorosłychWkładki wykonywane są najczęściej z czterech, najpopularniejszych tworzyw: skóry naturalnej, wełny, silikonu oraz specjalnie utwardzonego żelu. Podstawowe wkładki wykonane ze skóry naturalnej dedykowane są zwłaszcza tym, którzy pracują fizycznie (a więc wszystkim robotnikom, listonoszom, ale również kelnerkom). Ich gruba, specjalnie wyprofilowana powierzchnia zapewnia stopie odpowiednie usztywnienie oraz zapobiega powstawaniu płaskostopia. Ponadto chroni wrażliwą, delikatną skórę podbicia stopy, która narażona jest na powstawanie odcisków czy odparzeń. Wkładki wełniane pełnią bardzo podobne funkcje jak te skórzane, ale zapewniają przy tym dodatkową ochronę przed zimnem (szczególnie zalecane są więc właśnie w okresie jesienno-zimowym, w którym nasze stopy dodatkowo narażone są na odmrożenia). Wkładka do butów ortopedycznych dla dorosłych wykonywana jest najczęściej z plastycznego sylikonu. Wkładki silikonowe dedykowane są więc wszystkim tym, którzy cierpią na płaskostopie (zarówno podłużne jak i poprzeczne), dzięki specjalistycznej, odpowiednio wyprofilowanej powierzchni zapewniają stopom odpowiednie ułożenie, leczą również powstałą już wadę. Wkładki wykonane z specjalnie utwardzonego żelu nie tylko przyjemnie chłodzą zmęczone nogi, ale również zapobiegają powstawaniu bąblów czy odcisków. 

Na rynku istnieje więc bardzo wiele modeli różnorodnych wkładek, które dedykowane są rożnym potrzebom. Zimą najlepiej sprawdzą się ciepłe wkładki wełniane, które uchronią naszą stopę przed wilgocią oraz zimnem, latem natomiast lepiej sprawdzą się lekkie, przyjemnie chłodzące wkładki żelowe. W przypadku wali z bardziej zaawansowanymi schorzeniami należy sięgnąć po wkładki silikonowe (polecane przy płaskostopiu) lub żelowe (pomocne w walce z halluksami).