Maszyny i urządzenia

Wiele rodzajów dygestoriów laboratoryjnych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele niebezpiecznych zdarzeń może przydarzyć się w laboratorium. Jest to miejsce w którym pracownik ma kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami. Nieodpowiednie ich stosowanie lub przypadkowe wymknięcie się sytuacji spod kontroli może być przyczyną poważnych oparzeń, uszkodzeń dróg oddechowych lub innych części ciała oraz zmysłów. Z chemikaliami zawsze trzeba być ostrożnym. Tym samym warto postawić także na sprawdzony sprzęt.

Rola dygestoriów laboratoryjnych

dygestoriumDo takich z pewnością należy dygestorium. Jest to urządzenie, które na szeroką skalę jest wykorzystywane w wielu branżach. Zawsze znajduje się w towarzystwie substancji chemicznych. Służy to odciągania szkodliwych oparów, które gromadzą się nad tymi substancjami podczas wykonywania analiz. Ich zastosowaniem jest także ochrona pracownika. Wzrok, słuch, węch – zmysły te są chronione przez specjalną szybę, która oddziela twarz pracownika od przestrzeni roboczej. Tym samym jakiekolwiek rozpryśnięcie się żrącej cieczy zatrzyma się właśnie na tej szybie, nie zaś na twarzy pracownika. Istnieją rożne klasy dygestoriów laboratoryjnych. Wiele zależy od tego, jakie są wymagania danego środowiska pracy. Najczęściej w ich wnętrzu można spotkać wiele przydatnych urządzeń oraz mediów. Podłączona woda z pewnością przyda się do rozcieńczania próbek i zmywania naczyń laboratoryjnych. Gaz z kolei podgrzeje odpowiedniej próbki. Prąd jest z kolei niezbędny do podłączenia innych urządzeń.

Nieoceniona jest rola dygestorium w miejscu takim jak laboratorium. Tym samym trudno jest sobie wyobrazić to miejsce bez tego urządzenia. O ten sprzęt powinien zatroszczyć się każdy właściciel laboratorium. Tylko wówczas będzie miał on pewność, iż jego pracownicy są wyposażeni właściwie. Z pewnością będzie mógł też spać spokojnie i nie martwić się o ich bezpieczeństwo.