Usg – nieinwazyjne badanie obrazowe

Ultradźwięki to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pokazuje struktury wewnątrz ciała za pomocą fal dźwiękowych o dużym natężeniu. Badania ultradźwiękowe wykorzystywane są do różnych celów, m.in. do diagnozowania stanów chorobowych i prowadzenia obrazu podczas niektórych procedur. Rodzaj diagnostycznego USG zależy od szczegółów danego przypadku.

Diagnostyczne badania ultrasonograficzne (usg)

usg pęcherzaPrzykłady diagnostycznych badań ultrasonograficznych obejmują m.in. usg jamy brzusznej, tarczycy, usg pęcherza i nerek oraz USG Doppler. W trakcie badania usg jamy brzusznej głowica ultrasonografu przesuwana jest po skórze obszaru środkowej części ciała (brzucha). Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może zdiagnozować wiele przyczyn bólu brzucha. Usg nerek wykorzystywane jest do oceny wielkości, lokalizacji i kształtu nerek oraz powiązanych struktur, takich jak moczowody i pęcherz. USG może wykryć cysty, guzy, przeszkody lub infekcje w obrębie lub wokół nerek. Usg Doppler to specjalna technika ultradźwiękowa, która ocenia ruch materiałów, takich jak krew, w naszym ciele. Pozwala ona zobaczyć i ocenić przepływ krwi przez tętnice i żyły. USG Doppler jest często stosowany jako część diagnostycznego badania USG lub jako część badania USG naczyń. W przypadku badania ultrasonograficznego tarczycy lekarze używają ultradźwięków do oceny tarczycy, gruczołu dokrewnego o kształcie motyla, znajdującego się w szyi.

Dzięki badaniu można zmierzyć wielkość tarczycy i sprawdzić, czy w obrębie gruczołu znajdują się guzki lub zmiany. Przykłady innych procedur, które mogą wymagać poradnictwa ultrasonograficznego obejmują między innymi blokady nerwów, przeniesienie zarodka w celu zapłodnienia in vitro czy też procedury lokalizacji zmian chorobowych.