Finanse

Rozliczanie podatku za pracę w Niemczech

 

Jak wyglądają starania o zwrot nadpłaconego podatku w Niemczech? Tak jak w Polsce i całej Unii Europejskiej należy przede wszystkim obowiązkowo złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Finansowym.

Formalności związane z rozliczaniem podatku za granicą

rozliczenie podatku w niemczechW Niemczech okres w jakim możemy rozliczać podatki to aż 4 lata. Jest to spore udogodnienie. Możemy zatem ubiegać się jednorazowo o rozliczenie podatku w Niemczech za okres kilkuletni. Po złożeniu w urzędzie wniosku należy czekać na decyzję. W decyzji zawarte będą informacje o tym ile wynosi kwota naszego podatku i jaka kwota zostanie nam zwrócona przez państwo. Proces tak zwanej ,,papierkowe roboty’’ jest dosyć prosty. Należne nam pieniądze są później przelewane na konto podatnika i to wszystko. Ułatwieniem jest również fakt, że konto może zostać założone w dowolnym banku w Niemczech lub już w Polsce. Wniesienia jakich dokumentów wymaga urząd? Przede wszystkim podstawą jest karta podatkowa, którą otrzymuje się od pracodawcy. Z karty wynika ile wynosiły nasze zarobki i jaką kwotę podatku odprowadzono do Skarbu Państwa. Obecnie w Niemczech i ten dokument powoli będzie wycofywany z użycia. Wprowadzany jest natomiast system elektroniczny. Wtedy bezpośrednio od pracodawcy do systemu urzędowego będą przesyłane informacje dotyczące podatków. Taki system jeszcze bardziej ułatwi cały proces. Niemniej jednak obecnie karty podatkowe nadal są wymagane.

Oprócz nich warto również posiadać kopie meldunku na terenie Niemiec, dokumenty dotyczące wszelkich ulg podatkowych o jakie stara się podatnik oraz zaświadczenie o sytuacji rodzinnej. Jeśli pracownik część roku podatkowe przepracował już w Polsce wtedy wymagany jest również dokument o wysokości zarobków. Takowy dokument wystawia polski urząd skarbowy.