Maszyny i urządzenia

Przygotowane drewno opałowe

Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie konwekcyjne zasilane piecem na paliwo stałe. Coraz większa liczba osób wybiera drewno jako główny surowiec opałowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jedyne co musimy zrobić, to odpowiednio przygotować drewno przed zimą, tak aby później wystarczyłoby wrzucić je do pieca.

Czym jest łuparka?

piło łuparki do drewnaDrewno na opał przygotowuje się w następujący sposób. Drzewo najpierw jest ścinane w lesie, następnie przywożone do tartaku, gdzie jest cięte na mniejsze elementy. Tak przygotowane drewno jest poddawane pierwotnemu osuszaniu. Następnie jest albo dostarczane do klienta, albo najpierw łupane na tak małe elementy, aby bez problemu mieściło się w gardziel standardowego pieca. Najwięcej czasu zajmuje łupanie. Jeśli chcemy zrobić to w standardowy sposób, to zajmie nam to dużo czasu, a do tego będzie to dość spory wysiłek. Każdy kto chociaż raz łupał drewno siekierą to wie co mam na myśli. Właśnie dlatego stworzono takie urządzenia jak piło łuparki do drewna. Jest to urządzenie, dzięki któremu łupanie drewna jest znacznie prostsze, ponieważ prawie całą pracę wykonuje za nas maszyna. Jedyne co musimy zrobić, to dokładać drewno pod ostrza łuparki, która rozłupie każdy element drewna na kilka małych fragmentów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów łuparek. Możemy je podzielić chociażby ze względu na to jak są zasilane. Wyróżniamy łuparki elektryczne i spalinowe.

Popularność tego typu urządzeń stale rośnie. Coraz więcej prywatnych osób kupuje takie urządzenie na własny użytek. Cena takich urządzeń jest dość przystępna, ponieważ najtańsze z nich kosztują około pięciu tysięcy złotych. Urządzenie zakupione za taką kwotę posłuży nam przez wiele lat i jest całkowicie wystarczające na własny użytek.