Zakupy i sklepy

Porcelanowe Piękno Miśni

Opublikowany

Piękno porcelanowej figurki – to właśnie Miśnia (Meissen). I rzeczywiście znane jest z porcelany, której znakiem firmowym są skrzyżowane błękitne miecze. Kto zajrzy do tego tysiącletniego miasta, natrafi jednak nie tylko na najszlachetniejsze porcelanowe wyroby, ale na miejsce o wyjątkowej historii.

Miśnia miasto porcelany Europejskiej.

porcelanowe szachyTo właśnie w Miśni powstała pierwsza manufaktura porcelany. Dzięki chciwości króla Henryka II europejczycy kochający porcelanę mieli ją taniej niż ta sprowadzana z Chin. Jednak miasto znajduje się w południowo wschodniej Saksonii zanim było pod panowaniem króla, było własnością biskupów Albrechtsburskich. Stąd właśnie piękny zamek rozciągający się ponad miastem. Zamek został wzniesiony na skalnym wzgórzu. Nikt z tych, którzy zawitali do Meissen nie zapomni chyba zwiedzić Państwowej Manufaktury Porcelany w Miśni. „Białe złoto”, bo tak nazywany był ten kruszec była importowana z Chin za ogromne pieniądze już od XIII wieku, ale dopiero na początku XVIII wieku badacze przez przypadek odkryli procedurę na wytwarzanie porcelany. Przypadkowo bo założeniem było wynalezienie receptury na produkcje złota. To właśnie pierwszą fabrykę utworzono na zamku jednak później przeniesiono ja na niższe partie miasta. Zamek jednak nawet dziś zasługuje na uwagę. Wznoszący się wysoko nad rzekę Elbę jest uznawany za pierwszy pałac w Niemczech. Mieści się w nim kilka muzeów i zbiorów. Cześć z nich to porcelana. Nie tylko zamek jest godny wspomnienia, jak również to że powstała tam po pierwszej wojnie światowej fabryka fortepianów, pierwsza w Europie. Miśnia słynie również z najmniejszego obszaru produkującego wino, ale wino jakże cenione przez najznakomitszych znawców wino jedyne w swoim rodzaju.

Miśnia należy do Saksońskiego Szlaku Winnego . Jak widać Miśnia znana jest nie tylko z porcelany. Poza tym położona jest w bardzo malowniczym miejscu.