Dom

Pielęgnacja ogrodów- jak uchronić się przed szkodnikami

Opublikowany

Każdy właściciel ogrodu marzy, by jego działka była najpiękniejsza, rosły na niej dorodne owoce, kolorowe kwiaty, bujna trawa, woda w strumyczku bystra i czysta, a tarasy drewniane piękne. Zarówno budowa ogrodów, jak i pielęgnacja ogrodów, nie jest zajęciem łatwym, ale każdy zapalony ogrodnik wie co robić, żeby jego ogród wyglądał pięknie i reprezentacyjnie.

Tarasy drewniane są potrzebne.

taras z drewnaCzasem jednak coś zakłóca spokój naszego ogrodu i nie pozwala nam spokojnie spać. Są to szkodniki. Duże czy małe potrafią skutecznie zepsuć nam wymarzoną rabatkę kwiatową, zniszczyć konstrukcje drewniane czy podkopać trawnik. Kim są nasi nieproszeni goście? Jak z nimi walczyć? Jednym z najpopularniejszych szkodników są krety. Któż z nas nigdy nie widział jego kopca na swoim trawniku? Niestety, nie ma nieinwazyjnych metod pozbycia się ich. Środki chemiczne czy elektryczne albo są zawodne albo zabijają zwierzęta (które są w Polsce chronione). Trzeba po prostu czekać aż kret sobie pójdzie. Niektórzy mówią, że obecność psa czy dzieci biegających po ogrodzie sprawia, że pod ziemią powstaje hałas, którego krety nie lubią, ale nie ma na to potwierdzonych badań. Innymi szkodnikami są mrówki. Nie niszczą co prawda naszego ogrodu, ale są bardzo uciążliwe, szczególnie, jeśli budują mrowiska w okolicy naszego tarasy drewniane. Łatwo się ich pozbyć kupując specjalny środek na mrówki, który działa już po pierwszym stosowaniu i przepędza owady. Innymi nieproszonymi gośćmi są komary i muchy. Na nie pomogą lepy i specjalne lampy owadobójcze. Na ślimaki, stonki czy inne robaki niszczące nasze uprawy pomogą jedynie specjalistyczne, dedykowane nim środki zwalczające. Na myszy i szczury najlepsze będą łapki, trutki lub środki odstraszające. Na osy i szerszenie przydadzą się specjalne gaśnice czy środki, które po zaaplikowaniu sprawiają, ze gniazdo owadów wymiera. Nasz taras z drewna, szczególnie tarasy z drewna egzotycznego i inne konstrukcje drewniane mogą zostać zaatakowane przez termity i korniki. Na nie również z najdziemy w sklepie specjalny środek.

Nie tylko owady potrafią zaatakować nasz ogród. Pies raczej nie przeskoczy przez płot, ale kot przeciśnie się wszędzie i może zostawiać odchody. Preparat odstraszający powinien temu zaradzić. Taras drewniany jest najważniejszy.