Rolnictwo

O nawozach rolniczych słów kilka

Nawozy są ważnym elementem w pracy każdego rolnika i ogrodnika. Bez nich płody rolne byłyby wolniej produkowane. Prawdopodobnie nie ma rolnika, który nie korzystałby z tego dobra. Na rynku możemy znaleźć nawozy, które znacznie różnią się ceną i jakością. Nawozy rolnicze dzielimy na naturalne i sztuczne. Obecnie większą popularnością na rynku cieszą się te sztuczne, jednak każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Co wiesz o nawozach rolniczych?

nawozy rolniczeKompost naturalny jest nieco tańszy od sztucznego(co wydaje się być oczywistą korzyścią), ale to nawóz mineralny (sztuczny) jest dużo bardziej wydajny. Na pierwszy rzut oka jest to oczywiście zaleta, ale używając takiego nawozu może dojść do przenawożenia, co nie jest dobre dla roślin. Nadmiar składników odżywczych jest szkodliwy dla gleby i organizmów, które w niej żyją. Trzeba je zatem stosować z umiarem i według zaleceń producenta lub doradcy rolnego. Pomimo to, nawozy rolnicze pozostają głównie sferą produktów sztucznych. Nawozy organiczne wytwarza się z odpadów naturalnych, np. odchodów, resztek roślinnych. Wzbogacają one glebę oraz dostarczają roślinie potrzebnych składników. Trudno jednak uzyskać tu efekt przenawożenia. Warto też zwrócić uwagę, że taki kompost możemy z łatwością wykonać w domu, pozbywając się przy okazji, np. niepotrzebnych resztek jedzenia. Z tego powodu, nawóz naturalny jest dużo tańszy i bardziej ekologiczny.

Nasuwa się tutaj pewne pytanie: „Który nawóz jest lepszy: sztuczny, czy naturalny?”. Jak już wiadomo, każdy z nich ma plusy i minusy. Nawozy organiczne nie zawsze są w stanie dostarczyć roślinie tyle potrzebnych składników odżywczych. Z kolei nawozy sztuczne zwykle nie zawierają próchnicy i naturalnych substancji, które są niezbędne dla rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie obu nawozów.