Zdrowie

Na czym polega wentylacja nieinwazyjna?

Wentylacja mechaniczna jest procesem leczenia niewydolności oddechowej w oparciu o wymuszanie przepływu powietrza w drogach oddechowych. Dzieli się ona na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest wentylacja inwazyjna podczas której do dróg oddechowych wkładana jest rurka intubacyjna, poprzez którą respirator jest w stanie prowadzić w zaprogramowany sposób wentylację płuc. Z kolei wentylacja nieinwazyjna wymaga użycia maseczki zakładanej na twarz i to właśnie na niej się dziś skupimy.

Leczenie niewydolności oddechowej dzięki wentylacji nieinwazyjnej

wentylacja nieinwazyjnaNiedogodności związane z zastosowaniem wentylacji inwazyjnej sprawiły, że wprowadzono nowy sposób polegający na zastosowaniu masek twarzowych, nosowych oraz ustników. Jest ona wykorzystywana w przypadku zaistnienia konieczności wspomagania oddychania pacjenta przez kilka dni, do czasu kiedy nastąpi poprawa wymiany gazowej dzięki zastosowanym metodom leczenia. Do najczęstszych przypadków zastosowań tego rozwiązania dochodzi między innymi w przebiegu zapalenia płuc u chorego z ograniczonymi rezerwami oddechowymi, powikłań płucnych ciężkich urazów, bądź w przypadku odzwyczajania chorego od respiratora. Zwykle jest ona wprowadzana w celu leczenia zapobiegającego rozwojowi ostrej niewydolności oddechowej. Pozwala ona wówczas na zmniejszenie zmęczenia oraz odpoczynek mięśni oddechowych. Zwykle wentylacja nieinwazyjna przeprowadzana jest w połączeniu z samodzielnym oddychaniem chorego. Po oddychaniu przy pomocy wentylacji mechanicznej, jest on bowiem w stanie przez następne kilkadziesiąt minut wydolnie oddychać samodzielnie.

Zwykle sam rodzaj zastosowanej maski w przypadku wentylacji nieinwazyjnej zależy od samej twarzy chorego oraz jej budowy. Na przykład w przypadku niedrożnych przewodów nosowych stosowana jest maska obejmująca usta. Same połączenie pomiędzy twarzą, a maską powinno być w pełni szczelne.