Dom

Meble z drewna, czyli egzotyka w kuchni

Pasjonaci smaków są często podróżnikami, którzy z zagranicznych wojaży zamiast pocztówek czy zdjęć, przywożą tony przypraw, którymi zmieniają swoje dania tak, aby nadać im egzotycznego aromatu. Tęsknota za przygodą jest powodem, dla którego takie osoby chętnie odwiedzają miejsca jak sklep kolonialny, w którym namiastkę podróży mają na wyciągnięcie ręki.

W takim miejscu z łatwością można znaleźć propozycje, które zmienią naszą kuchnię na indyjską, peruwiańską czy północno-afrykańską. Oczywiście, delikatna aranżacja w stylu kolonialnym nie zdefiniuje pomieszczenia w zupełności, jak w każdej innej dziedzinie, tak i tu wskazany jest umiar. Jeżeli tak jak ci eklektycy, chcemy nawiązać wystrojem kuchni do miejsc znanych z ekspansji brytyjskiej z XIX wieku, wystarczy odwiedzić sklep kolonialny. Meble z drewna egzotycznego nie muszą być problematyczne w kuchni, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed temperaturą, wilgocią i plamami dedykowanym ku temu impregnatem do drewna. Szafki, kredensy, stoły i krzesła utrzymane w stylu kolonialnym mają kanciaste, potężne kształty, zbliżone do najprostszych figur geometrycznych. Ich kolorystyka w zależności od ewentualnych zabiegów mających na celu ich postarzenie, utrzymuje się w ciemnych, prawie czarnych brązach z racji użycia egzotycznego drewna. Uchwyty są proste, prawie niewidoczne. O dziwo, europejskie wpływy nie pozwoliły na wzbogacanie tych mebli niepotrzebnymi akcesoriami, wręcz prostota była bezkonkurencyjna.

Z kolei wszelkie dekoracje, które skojarzone są ze stylem kolonialnym, są wręcz osobliwe – bogato zdobione, wykorzystujące szkło, drewno, czy kość słoniową. Kuchnia egzotyczna to przecież nie tylko meble z drewna, czy ława drewniana – warto jest poszukać klosza, który nada magicznego wyglądu całemu pomieszczeniu. Ciekawymi propozycjami są również naczynia z ceramiki, które mogą zastąpić klasyczne rozwiązania, które dostaniemy w każdym sklepie.