Usługi

Jak ważna jest organizacja imprez masowych?

Każdy co najmniej raz w życiu brał udział w festynie, koncercie lub podobnego rodzaju imprezie. Podczas gdy my jako goście i uczestnicy beztrosko się bawimy i zajadamy przysmaki, wcale nie myślimy o tym, co dzieje się za kulisami organizacji takiego przedsięwzięcia. Wiąże się to z wieloma sprawami formalnymi, które trzeba załatwić.

Impreza to nie tylko zabawa

Organizacja imprez masowychNajważniejszym warunkiem, jaki należy spełnić, jest oczywiście zapewnienie uczestnikom bezpieczeństwa. Organizacja imprez masowych zaczyna się w momencie złożenia w urzędzie miasta lub gminy wniosku. Bez zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa organizator nie dostanie zezwolenia na urządzenie wydarzenia. Potrzebne będą też specjalistyczne opinie lokalnych służb bezpieczeństwa. Organizator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczestników. W zależności od specyfiki i charakteru organizowanego wydarzenia będzie się to wiązało z wynajęciem ochrony i wyznaczeniem dróg przeciwpożarowych „na wszelki wypadek”. Jeśli organy, które wydały zgodę na organizację wydarzenia mają podejrzenia, że nie wszystkie warunki zostały spełnione, może dojść do inspekcji. Zgodę na kontrolę przebiegu imprezy pod kątem organizacji wyraża uprawniony organ miasta lub gminy. Jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, a osoby kontrolujące będą miały zastrzeżenia co do przebiegu imprezy, organizator może ponieść karę. Konsekwencją może być grzywna lub ograniczenie albo pozbawienie wolności nawet do ośmiu lat.

Poważne zobowiązanie, jakim jest organizacja imprez masowych, powinno być przeprowadzone z maksymalną odpowiedzialnością. Od jej przebiegu zależy nie tylko dobra zabawa uczestników, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Nie bez powodu jest to wydarzenie uporządkowane przez odpowiednie zgody i prawa, których trzeba przestrzegać.