Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Proces adsorpcyjny ma za zadanie przekształcać wilgoć z gazu na ciecz. Można go wykorzystać z powodzeniem w osuszaczach powietrza. Modele przygotowane do użytku domowego różnią się jednak od tych do zastosowań profesjonalnych. Osuszacze do użytku w firmach oddzielają powietrze na dwa strumienie powietrza. Jedno z nich jest określane jako procesowe (inaczej technologiczne), a drugie jako regeneracyjne.

Jak funkcjonuje przemysłowy osuszacz adsorpcyjny?

trwały przemysłowy osuszacz adsorpcyjnyPowietrze procesowe jest tłoczone przez koło suszące i na tym etapie wilgoć jest adsorbowana przez żel silikonowy. Po przejściu przez koło powietrze staje się suche i jest kierowane do pomieszczenia. Jednocześnie powietrze regeneracyjne przechodzi przez tą część koła suszącego, które odpowiada za przepłukiwanie. Dzięki temu osuszacz może odzyskać ciepło adsorpcyjne, które powoduje uwalnianie przez osuszanie powietrza. Warto zdecydować się na trwały przemysłowy osuszacz adsorpcyjny. Taki model osuszacza ma wlot powietrza oraz dwa wyloty. Jednym wylotem wydostaje się suche powietrze, a drugim bardzo wilgotne. Dlatego oprócz osuszacza do zastosowań profesjonalnych warto także kupić rurę na powietrze regeneracyjne. Jest to ważne, aby osuszacz mógł znaleźć się w pomieszczeniu suszonym. Można także dobrać odpowiedni adapter i przymocować rurę na powietrze procesowe, co umożliwi jego wprowadzanie do innego pomieszczenia.

Do najważniejszych zalet osuszaczy adsorpcyjnych można zaliczyć ciche działanie, brak freonu i innych gazów, a także możliwość pracy w ujemnej temperaturze. Dodatkowo ten rodzaj osuszaczy jest znacznie bardziej wydajny, niż osuszacze kondensacyjne w niskich temperaturach. Natomiast za wadę można uznać wrażliwość na zanieczyszczone powietrze, w związku z czym warto sięgać wyłącznie po modele wysokiej jakości, które będą bardziej trwałe.