Maszyny i urządzenia

Elementy linii lakierniczej

Rosnąca liczna innowacyjnych rozwiązań technologicznych sprawia, że proces produkcji może być zautomatyzowany i tym samym dawać lepsze efekty. Lakierowanie, szlifowanie oraz suszenie są etapami całego procesu, który odbywa się w przestrzeni linii lakierniczych. 

Z czego składają się nowoczesne linie lakiernicze?

linia lakierniczaPowtarzalność procesu lakierowania powoduje, że proces ten powinien zachodzić w coraz szybszym tempie, a możliwości maszyn powodują, że linia lakiernicza może objąć też elementy trudne do pomalowania i ma na celu ich kompleksową obróbkę. Całościowe linie, zakupują główne większe firmy, które potrzebują przyspieszyć proces lakierowania ze względu  na masową skalę produkcji. Mniejsze firmy mogą zapatrywać się tylko w kilka elementów z całości linii, jako dodatek do swojego wyposażenia. Line łączą w sobie różne maszyny, ze względu na to, że każda z nich zajmuje się innym procesem. Poza lakierowaniem wyróżnia się również etap szlifowania oraz suszenia dlatego też podstawowe linie wyposażone są w kabiny suszące, oraz portale szlifierskie. Podłoże linii wykonane jest z przesuwających się rolek, dzięki którym lakierowej płaszczyzny nie trzeba dźwigać a obecne w niektórych modelach linii uchwyty, mogą ją podtrzymywać oraz wykonywać specjalistyczne manewry. Ściany, z których zbudowana jest linia lakiernicza, powinny być skonstruowane tak, aby wentylowanie pozwalało na przebywanie w obrębie linii człowiekowi przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej dla procesu suszenia cyrkulacji powietrza.

Postępujący rozwój technologi i automatyzacji sprawił, że maszyny lakiernicze można zaprogramować na określone działania, według zleconych wartości liczbowych i parametrów. Dzięki temu nie ma konieczności, aby w każdej chwili linię lakierniczą obsługiwał pracownik produkcji danego działu.