Mieszkania

Dlaczego warto zatrudnić rzeczoznawcę majątkowego?

Wiele osób nie ma pojęcia, ile warta jest ich nieruchomość. Co więcej, nawet kiedy próbują ją prawidłowo wycenić, często nie mają wystarczających źródeł oraz wiedzy, żeby zrobić to poprawnie. Z tego powodu warto pamiętać o tym, że samodzielne oszacowanie wartości danego domu albo mieszkania może mieć charakter tylko orientacyjny. W praktyce oznacza to, że takie obliczenia nie mają mocy prawnej, czyli nie można ich wykorzystać w sądzie podczas rozpraw dotyczących spadku czy podziału majątku.

Rzeczoznawca jako gwarancja poprawnej wyceny

biegli rzeczoznawcy majątkowiKiedy zbliżał się rozwód z moją żoną, musieliśmy podzielić dom między naszą dwójkę. Początkowo chcieliśmy ustalić wszystkie szczegóły między sobą, ale niestety nie mogliśmy dojść do żadnego porozumienia. W efekcie na myśl przyszli nam biegli rzeczoznawcy majątkowi. Gdybyśmy zatrudnili zwykłego agenta nieruchomości, sporządzona przez niego wycena nie miałaby żadnej mocy prawnej, więc w sądzie okazałaby się bezwartościowa. Z kolei rzeczoznawca majątkowy podczas wykonywania swojej pracy musi kierować się ściśle określonymi procedurami i dokumentami. Taka osoba zawsze jest dobrze wykształcona w swojej dziedzinie i wykonuje bardzo dokładną wycenę. Dzięki temu sporządzona przez rzeczoznawcę dokumentacja jest niezwykle ważnym elementem wielu sądowych rozpraw. Kiedy przyglądałem się nieco jego pracy, doszedłem do wniosku, że sam nie byłbym w stanie wziąć pod uwagę aż tak wielu istotnych szczegółów. Gdy doszło do spotkania w sądzie z moją żoną, nie musieliśmy się już kłócić o żadne kwestie majątkowe, ponieważ doskonale wiedzieliśmy, jak będzie wyglądał podział. Nikt nie zarzucał sobie oszustw i dzięki temu mogliśmy się rozstać w bardziej pokojowej atmosferze.

Zatrudnienie profesjonalisty, który dokonał wyceny domu, było bardzo dobrą decyzją. Jestem pewien, że oszczędziło mi to sporo nerwów i czasu, dzięki czemu mogłem skupić się na własnym samopoczuciu oraz zdrowiu. Cieszę się, że wszystkie rozprawy sądowe mam już za sobą i nie muszę martwić się tym, że podział majątku był nieuczciwy. Za pieniądze z mojej części domu kupiłem mieszkanie, więc teraz mogę zacząć wszystko od nowa.