Usługi

Czym jest dekontaminacja pomieszczeń?

We własnym zakresie każdy odkaża dłonie i powierzchnie w swoich mieszkaniach czy domach. W zakładach pracy czy miejscach publicznych wykonywana jest dezynfekcja pomieszczeń, natomiast w szpitalach i placówkach medycznych najczęściej wykonywana jest dekontaminacja.

Ile trwa dekontaminacja pomieszczenia?

dekontaminacja pomieszczeńNa wstępie należy wyjaśnić czy jest dekontaminacja, ponieważ nazwa brzmi bardzo tajemniczo. Jest to proces polegający na usunięciu i dezaktywacji w pomieszczenia wszelkich patogenów, które znajdują się w powietrzu oraz na sprzęcie i przedmiotach znajdujących się w nim. Dekontaminacji poddawane są całe pomieszczenia ze wszystkimi sprzętami, zatem jest to bardzo wygodna metoda na dokładną sterylizację. Z uwagi na duże zagrożenie, dekontaminacja pomieszczeń jest głównie przeprowadzana w szpitalach, ponieważ cechuje ją działanie bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze czy sporobójcze. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenia są bezpieczne i wolne od groźnych patogenów. W celu przeprowadzenia dekontaminacji stosowany jest nadtlenek wodoru, a w końcowej fazie także ozon. Zastosowanie takich środków pozwala zabezpieczyć personel oraz osoby znajdujące się wewnątrz przez skażeniem biologicznymi. Dekontaminacja jest o tyle wygodną metodą, że w ciągu półtorej godziny możemy mieć sterylnie pomieszczenie, do którego można powrócić. Taką usługę może wykonać profesjonalna firm, która dysponuje odpowiednim sprzętem oraz środkami chemicznymi. Co najważniejsze – dekontaminacja nie niszczy urządzeń elektrycznych.

W szpitalach i placówkach medycznych, dekontaminacja jest dobrze znana i stosowana od wielu lat, choć obecnie wykonuje się ją częściej. Jest przede wszystkim bezpieczna i szybka, co bardzo liczy się w takich miejscach, ponieważ występuje tu wiele patogenów.