Informatyka

Czym jest backup online?

Bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób zabezpieczyć swoje ważne dane przed utratą. Nie ważne, czy są to zdjęcia rodzinne, praca magisterska czy wyniki pracy albo dane własnej firmy – każde z nich mogą być równie istotne i każde potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia w razie utraty. Świetnym rozwiązaniem może być kopia bezpieczeństwa w sieci.

Wygoda backupu online

backup onlineKopie bezpieczeństwa danych wykonuje się w celu ich zabezpieczenia przed utratą w wyniku zniszczenia czy kradzieży nośnika. Backup online, czyli kopia bezpieczeństwa wykonana w sieci, często sieci internet, to szczególna forma zabezpieczenia. Zwykłe backupy robimy na przykład na zewnętrznych dyskach twardych, płytach CD/DVD albo pamięciach flash. Wersja online pozwala na przesłanie danych na odległy serwer, często w kilka miejsc, by ich integralność i dostępność była pewna. Tego typu zabezpieczanie danych jest bardzo wygodne, gdyż nie martwimy się o zgubienie dysku, na którym one się znajdują. Ponadto, zwykle usługi dostarczające takie możliwości wystarczy raz skonfigurować wedle naszych preferencji, a potem już kopie wykonywane są automatycznie gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Kolejnym pozytywnym aspektem jest dostęp do danych z każdego miejsca, jeżeli tylko mamy dostęp do sieci i usługi. Sprawdza się to doskonale na przykład w wypadku danych firmowych, których możemy nagle potrzebować na delegacji albo też w przypadku kopii zdjęć, które chcemy komuś w danej chwili pokazać.

Backup online dostarcza wielu możliwości i zalet, jakich nie daje zwykły, stacjonarny backup. Trzeba jednak pamiętać, że tylko jego odpowiednie skonfigurowanie i regularne wykonywanie zapewni pełne bezpieczeństwo i integralność ważnych danych. Warto, jeżeli na tym się nie znamy, zlecić to zadanie profesjonalistom.