Dom

Czy warto kupić kocioł na pellet?

 

Podczas budowy domu jednorodzinnego, jedna z najważniejszych decyzji do podjęcia to wybór odpowiedniego pieca. Jaki kocioł najlepiej zakupić, tak aby był, jak najbardziej efektywny energetycznie, ekonomiczny, a przy tym, jak najbardziej ekologiczny? Jakie są alternatywy dla tradycyjnych kotłów gazowych lub na węgiel?

Zalety pieców na pellet

piec na pelletWśród często spotykanych kotłów na węgiel, ekogroszek, oleje, drewno, czy gaz coraz większą popularność zyskuje piec na pellet. Zasilany jest specjalnym granulatem pochodzenia roślinnego, wykonanym ze sprasowanych trocin, strzępków drewna, a czasem nawet łusek słonecznika. Kotły zasilane pelletem są niemal bezobsługowe – należy minimum raz w tygodniu uzupełnić zbiornik, a specjalny podajnik transportuje z niego na bieżąco materiał do komory, w której jest spalany. Piec bardzo często zainstalowane ma specjalne mechanizmy samoczyszczące, dzięki czemu nie ma konieczności regularnego oczyszczania komory kotła. Piec łączy się z termostatem w domu, dzięki czemu można zdalnie nadzorować jego pracę oraz ustawiać temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, że pellet jest paliwem odnawialnym i w pełni naturalnym, do atmosfery przedostają się niewielkie ilości spalin oraz dwutlenku węgla. Pellet jest paliwem stosunkowo tanim, z pewnością tańszym od gazu lub oleju. Nie powoduje zabrudzeń jak w przypadku ekogroszku, czy węgla, dzięki czemu nie ma konieczności tak częstego sprzątania kotła. W procesie spalania pelletu powstaje też zdecydowanie mniej popiołu niż przy innych paliwach stałych, w dodatku jest on łatwiejszy do usunięcia.

Kotły na pellet swoją popularność zyskują ze względu na łatwość montażu i obsługi oraz przede wszystkim wysoką efektywność energetyczną przy zastosowaniu ekologicznego paliwa. Największą wadą tego rozwiązania jest duży koszt montażu samego kotła, jednak jest to inwestycja, która zwróci się po kilku latach.