Zakupy i sklepy

Ciężar i masa w kosmosie

Jak by było z liczeniem i mierzenie masy i ciężaru w kosmosie. Co jeśli stwierdzimy, że mamy kostkę o wymiarach metr na metr na metr. Niech taka kostka symbolizuje wagi samochodowe, które przeniesiemy wirtualnie na księżyc i sprawdzimy czy tam nasza waga by działała poprawnie. Sprawdzimy co jest stałe a co jest tylko składnikiem wynikowym spośród tu wymienionych: czyli wagi samochodowe, masa, gęstość, objętość i ciężar.
Mamy kostkę o wymiarach metra sześciennego i niech ma masę tysiąca kilogramów jak mała waga platformowa, niech ma gęstość jak woda, czyli tysiąc kilogramów na metr sześcienny i niech ma wymiary właśnie jednego metra sześciennego a więc będzie ona ważyć na ziemi tysiąc kilogramów.
Teraz przenosimy nasze wagi samochodowe wraz ze wszystkimi parametrami na księżycu lub inne odległe planety i patrzymy jak to działa. A nawet w kosmos z daleka od planet aby jeszcze lepiej zrozumieć jak działają wagi samochodowe. A więc okazuje się, że na księżycu czy w kosmosie gdzieś dalej nasza waga samochodowa tak samo jak i kostka wody ma dokładnie te same rozmiary. Tu nic się nie zmieniło. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie zgubiliśmy nic po drodze. Ani kawałka materiału, który stanowi wagi platformowe to mamy dokładnie tyle samo cząsteczek materiału co mieliśmy na ziemi a więc wiemy też, że masa musi być taka sama. Skoro każdy atom miał swoją masę to przez to masę tą miały wszystkie wagi samochodowe na ziemi i nawet po przeniesieniu w kosmos mają one tą samą masę. Ta sama objętość jak i ta sama gęstość to i ta sama masa. Bo masa to gęstość razy objętość.
Coś jednak zmieniło te nasze wagi samochodowe w kosmosie, tzn nie je zmieniło a one zachowują się inaczej. Zmienił się ich ciężar, bo przecież ciężar nie był czymś takim bezwzględnym jak pozostałe parametry które opisują wagi platformowe. Ciężar przecież zależał od tego z jaką siłą ziemia przyciągała. Wszystko u nas jest dopasowane do ziemi, która na wszystko działa a jednak to bardzo względne.

Nie ma grawitacji ziemskiej poza ziemią i na księżycu przyciąganie jest mniejsze a więc i wagi platformowe na księżycu będą przecież ważyć znacznie mniej niż miało to miejsce w przypadku takim jak waga samochodowa na ziemi.