Technologia

Chromowanie równomierne – wykorzystanie metody elektrolitycznej

Chromowanie to nic innego jak pokrycie różnych materiałów powłoką chromową. Chrom jest metalem i pokrywa się nim również metale, ale także tworzywa sztuczne. Dzięki chromowaniu różnych elementów można zwiększyć odporność na zużycie danego materiału.

Jakie elementy poddaje się równomiernemu chromowaniu?

równomierne chromowaniePoprawiają się też właściwości termiczne tego materiału. Poza tym można zastosować chromowanie tylko dla ozdoby. Metoda elektrolityczna chromowania to najczęściej wykorzystywana metoda, jeśli chodzi o ten proces. W przypadku przedmiotów stalowych przeprowadza się chromowanie w bardzo wysokiej temperaturze. Są to temperatury rzędu nawet ok. 1000 stopni Celsjusza. Chromowanie trwa od kilku do kilkunastu godzin, więc nie jest to proces krótkotrwały. Stosuje się wiele ośrodków do chromowania. Można zastosować kąpiele, proszki, gazy, które pokryją daną powierzchnię chromem. Są różne materiały do pracy z chromem. Można stosować materiały do pracy na zimno, na gorąco i inne. Można nawet chromować części maszyn, które są wykorzystywane później w przemyśle spożywczym (przygotowywaniu różnych produktów spożywczych, pakowanych i nie tylko). Elektrolityczne chromowanie polega na zastosowaniu specjalnych wanien. Wannę wypełnia się różnymi roztworami z solami chromu. Sole podgrzewa się do wysokiej temperatury (kilkadziesiąt stopni). Następnie przedmiot zanurza się w takiej wannie i pokrywa chromem. Dzięki temu można przeprowadzić równomierne chromowanie różnych elementów. Jest to niezwykle ważne – szczególnie jeśli przedmiot składa się z różnych drobnych elementów.

Chromuje się często elementy wykorzystywane w motoryzacji. Chromowane elementy motocykli są odporne na zniszczenia – jest to ważne, bo motocykl jest narażony na więcej czynników środowiskowych, pogodowych, które doprowadzają do niszczenia.