Handel

Budowa i zasada działania dygestorium

Praca chemika jest bardzo niebezpieczna, ze względu na konieczność obcowania z niebezpiecznymi związkami chemicznymi. Wiele z nich po zetknięciu ze skórą może podrażnić, natomiast opary, które wdychamy przez nos wydają się jeszcze bardzie niebezpieczne niż oparzenia. Dlatego wszystkie operacje najlepiej jest przeprowadzać przy odpowiednim zabezpieczeniu.

Dygestorium nastołowe w laboratorium chemicznym

dygestoria nastołoweDo podstawowego zabezpieczenia należy specjalna, zabezpieczona i wentylowana przestrzeń nad stołem, gdzie przeprowadza się reakcje. Aby uzyskać taką przestrzeń, stosuje się specjalne urządzenia zwane dygestoriami. Takie dygestoria nastołowe to konstrukcja, która tworzy ochronny płaszcz nad stołem. Dygestorium jest zbudowane z okapu, w którym umieszczony jest wentylator i bocznych osłon szklanych. Wentylator musi być na tyle wydajny, że będzie w stanie wyciągać znad stołu niebezpieczne opary, tak aby nie dostały się one do płuc laboranta. Do tego wyciągane opary powinny być także odpowiednio filtrowane, zanim dostaną się do środowiska. Boczne zabezpieczenie w formie szyb jest po to, aby wszelkiego rodzaju rozpryski nie przeniosły się na laboranta. Dzieje się to często podczas gwałtownych reakcji chemicznych i może poparzyć twarz, a nawet oczy. Niektóre dygestoria nawet całkowicie otaczają przestrzeń nad stołem, nie pozostawiając żadnego dojścia od dołu. Operuje się w nich za pomocą specjalnych rękawów technicznych.

Wyposażenie laboratorium chemicznego powinno skutecznie chronić laborantów przez niebezpieczeństwem. Oprócz samych dygestoriów potrzebne są też środki ochrony własnej, takie jak rękawiczki, kombinezony oraz okulary. Wszystko razem ma za zadanie całkowitą ochronę skóry i twarzy laborantów. Jeśli będą oni z nich korzystać, to na pewno nic złego się nie wydarzy.