Zdrowie

Badania wykrywające boreliozę

Jeżeli zauważymy, iż ugryzł nas kleszcz to niezwłocznie powinniśmy go wyciągnąć albo udać się na pogotowie. Tak wyjęty pajęczak powinien zostać umieszczony w szczelnym opakowaniu i poddany odpowiednim testom. Dzięki temu będziemy mogli potwierdzić albo wykluczyć ewentualne zarażenie się boreliozą bądź inną chorobą przenoszoną przez kleszcze.

Szybkie reagowanie po ugryzieniu kleszcza

borelioza testObecnie wiadomo, iż praktycznie 30% kleszczy roznosi różnego rodzaju choroby mogące być dla nas bardzo niebezpieczne. Dlatego w przypadku ugryzienia przez tego pajęczaka niezwłocznie powinniśmy go zapakować w szczelny pojemnik, a także zainteresować się tematem jakim jest borelioza test na nią niezwłocznie wykonać. Badania takie wykonuje się w specjalistycznym laboratorium. Obecnie stosuje się bardzo nowoczesne metody, dzięki którym do maksymalnie 5 dni roboczych znamy wyniki. Często jednak dużo szybciej one przychodzą. Poza badaniem pod względem wystąpienia boreliozy warto również sprawdzić patogeny na wystąpienie kleszczowego zapalenia mózgu (KZM), babeszjozy, a także tularemii bądź anaplazmozy. Istotnym badaniem jest też wykonanie testu na obecność krwi ludzkiej w kleszczu. Taki test pozwala sprawdzić, jak długo kleszcz znajdował się w naszej skórze i czy zdołał przekazać nam groźne patogeny. Dodatkowo okazuje się, iż bakterie boreliozy aktywują się głównie po zetknięciu z krwią człowieka.

Po ugryzieniu kleszcza powinniśmy niezwłocznie poddać się badaniom, jak również oddać do analizy kleszcza, który został wyjęty z naszego ciała. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować na rozwijające się patogeny w naszym ciele albo udowodnić, iż nie mamy do czynienia z groźnymi chorobami jakie mogą roznosić kleszcze. To bardzo ważne, aby o to zadbać.