Maszyny i urządzenia

Automaty typu vending

Robienie zakupów jest przyjemnością dla większości ludzi, ale tylko wtedy, kiedy nie trzeba stać w kolejce. Nikt nie lubi tracić czasu, więc kiedy widzimy wiele osób stojących przy kasie, to rezygnujemy i szukamy innego punktu.

Skąd się wzięły automaty vendingowe?

vendingW Polsce maszyny do sprzedaży żywności i napojów pojawiły się już kilkanaście lat temu, ale nie wywołały zbyt dużego zainteresowania. Dopiero od paru lat coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie takiej formy sprzedaży, gdyż jest ona znacznie tańsza niż prowadzenie stacjonarnego sklepu. Vending oznacza prowadzenie sprzedaży bez udziału człowieka. Jest to dość innowacyjna metoda jak na polskie realia, ale powoli zyskuje popularność. Niepodważalnym plusem automatów vendingowych jest brak konieczności zatrudniania pracownika do obsługi sprzedaży, ponieważ cały proces jest przeprowadzany przez klienta. Maszyna posiada panel do obsługi zamówień, w którym wybiera się się pożądany produkt, płaci i odbiera zamówienie. Do automatów nie ma kolejek, więc każdy kupi w nim przekąskę, napój, czy nawet leki w kilka minut. Pomysł na automat vendingowy pojawił się w Stanach Zjednoczonych i też tam znajduje się ich najwięcej. Amerykanie poza żywnością, napojami i lekami, kupują w nich drobny sprzęt elektroniczny i artykuły higieniczne. W Polsce głównie spotykamy maszyny z gorącymi napojami takimi jak kawa, czy herbata oraz automaty z przekąskami i zimnymi napojami w butelkach i puszkach. Jeżeli automat będzie stał w odpowiednim miejscu, to można liczyć na dobry zarobek.

Cena maszyny vendingowej jest dość wysoka, ale jeżeli będzie się ona znajdowała w takim miejscu jak dworzec, czy szkoła, gdzie przebywa dużo potencjalnych klientów, to z pewnością jej koszt szybko się zwróci z nawiązką. Istnieje także opcja wynajęcia automatu.