Agrotkanina pod ogrodowy trawnik

Nowoczesne ogrody stają się coraz bardziej złożonymi i wyrafinowanymi przestrzeniami. Pojawia się coraz więcej nowych rodzajów roślin, a także nowych materiałów do kompozycji i dekoracji. Dziś ogród można urządzić nie tylko wybierając określony styl, ale także wybierając pewną kolekcję poszczególnych produktów i urozmaicając ją kolorystycznie i materiałowo, co staje się coraz bardziej wyrafinowane i doskonałe.

Ściółkujące tkaniny ogrodowe

agrotkanina ściółkującaDlatego przy urządzaniu nie można wykluczyć materiałów, które decydują o długowieczności ogrodu i ułatwiają jego bieżącą pielęgnację. Należą do nich agrowłókniny, agrotkaniny oraz geowłókniny ogrodowe. Aby jednak prawidłowo z nich korzystać, musimy wiedzieć, czym są te materiały, czym się różnią, jakie mają właściwości i zastosowania, ponieważ w przeciwieństwie do innych nie są to produkty, które służą wyłącznie do zwalczania chwastów. Agrotkanina to materiał polipropylenowy stosowany głównie jako antychwastowa tkanina, tak jak agrowłóknina, agrotkanina ściółkująca dostępna jest najczęściej w wariancie czarnym, brązowym, białym i zielonym oraz różnych gramaturach, takich jak 70, 90, 120g/m2. Jednak agrotkaniny, zwane również matami ściółkowymi lub matami szkółkarskimi, są bardzo wytrzymałymi tkaninami niezależnie od ich grubości i znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, uprawie truskawek, szkółkarstwie, przy przykrywaniu skał m.in. Co ważne, ich trwałość znacznie przewyższa agrowłókniny, dzięki czemu nadaje się szczególnie do złóż skalnych, takich jak tłuczeń kamienny i inne odmiany o ostrych krawędziach. Ma to pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin. Jednak w obu przypadkach bardzo ważne jest prawidłowe przymocowanie obu tkanin do podłoża. Dzięki temu nie przesuwają się, nie skręcają ani nie są zdmuchiwane przez wiatr. Mocne przytwierdzenie maty jest nie tylko istotne podczas układania, ale także podczas użytkowania, zwłaszcza gdy ściółkujemy ją lżejszymi materiałami, takimi jak wspomniana wcześniej kora.

Agrotkaniny i agrowłókniny mają zwykle tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ale niewiele osób zna i stosuje geowłókniny w swoim ogrodzie. Z drugiej strony wszystkie te trzy materiały są bardzo przydatne i pozwalają na wiele rzeczy w ogrodzie. Pod warunkiem oczywiście, że są one stosowane prawidłowo i są właściwym materiałem do właściwego celu.