Budownictwo

Tanie słupki chodnikowe

W czasie gdy nasze osiedle było projektowane, okolica działki na której zostało zbudowane nie była zbyt często uczęszczana, a ruch uliczny nie był tam zauważalny. Niestety, na krótko po ukończeniu osiedla okazało się, iż będzie ono doskonałym skrótem, umożliwiającym ominięcie najbardziej ruchliwych ulic.

Słupki do odgradzania chodników od jezdni

Słupek drogowyChodniki pierwotnie nie miały być odgrodzone od jezdni, gdyż nie przewidywano ruchu ulicznego na tyle intensywnego, by było wymagane oddzielenie dróg od chodników. Jednak po wielu skargach mieszkańców stało się to niezbędnie konieczne, więc na wszystkich chodnikach osiedlowych miały zostać położone słupki zabezpieczające. Miały one również służyć do ograniczenia możliwości parkowania samochodów w niedozwolonych miejscach, uniemożliwiając wjazd samochodu na chodnik w żaden sposób. Standardowy słupek drogowy, taki jak te których użyliśmy, mógł bez trudu zatrzymać jadący samochód bez większych uszkodzeń, a po wstępnym zamontowaniu, nie wymagał żadnej konserwacji innej niż okazjonalne poprawienie farby dla estetycznego wyglądu. Takie słupki były również niesamowicie tanie, nawet w przypadku hurtowych zamówień, a ilość wymagana do zabezpieczenia całej długości chodników była inwestycją bardzo niewielką, niemal nieodczuwalną w porównaniu do pozostałych kosztów, choć zdecydowanie poprawiała bezpieczeństwo mieszkańców.

Słupki te mogły również służyć do ograniczenia możliwości wejścia pieszych na jezdnię, gdyż mogły być połączone ze sobą stalowymi łańcuchami, które utrudniały wkroczenie na teren jezdni. Prace instalacyjne nie były uciążliwe dla mieszkańców, i zostały wykonane ledwie w dwa dni, a efekt końcowy spotkał się z bardzo dużą aprobatą mieszkańców, zadowolonych z takiego rozwiązania.